  • C4AQJBW5550P3NJ
C4AQJBW5550P3NJ
advertisement
Manufacturer No:
C4AQJBW5550P3NJ
HK JDW NO:
417-C4AQJBW5550P3NJ
Description:
CAP FILM 55UF 5% 700VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C4AQJBW5550P3NJ
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Series
    C4AQ-P
  • Size / Dimension
    2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
  • Tolerance
    ±5%
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    55 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4 mOhms
  • Lead Spacing
    2.067" (52.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    700V