  • C192T223K1X5CR
C192T223K1X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C192T223K1X5CR
HK JDW NO:
417-C192T223K1X5CR
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
C192T223K1X5CR Overview
15% ppm/°C is the temperature coefficient.It is packaged in a Axial case.A voltage of 100V is required for the operation of this electrical part.
C192T223K1X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C192T223K1X5CR Applications
There are a lot of KEMET C192T223K1X5CR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C192T223K1X5CR
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    22nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/05
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Diameter
    3.56mm
  • Length
    9.91mm