  • C167CSL40MCABXQLA2
C167CSL40MCABXQLA2
advertisement
Manufacturer No:
C167CSL40MCABXQLA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-C167CSL40MCABXQLA2
Package:
144-BQFP
Description:
ROMless C166 16-Bit Microcontroller C16xx Series 144 Pin 40MHz 4.9V 144-BQFP
Quantity:
In Stock : 5098
Step5Bar-code shipping tag
C167CSL40MCABXQLA2
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    144-BQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    C16xx
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    4.9V
  • Frequency
    40MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    0B
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    111
  • RAM Size
    11K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    C166
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    16-Bit
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 24x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    24
  • RAM (bytes)
    11264
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm