  • C1608CH2E102K080AA
C1608CH2E102K080AA
advertisement
Manufacturer No:
C1608CH2E102K080AA
HK JDW NO:
769-C1608CH2E102K080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
C 1000pF Ceramic Capacitor ±10% CH 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 16280
Step5Bar-code shipping tag
C1608CH2E102K080AA
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    CH
  • Composition
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm