  • C114T120K1X5CR
C114T120K1X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C114T120K1X5CR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C114T120K1X5CR
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
C114T120K1X5CR Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.A Axial case contains the product.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 100V volts DC.
C114T120K1X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C114T120K1X5CR Applications
There are a lot of KEMET C114T120K1X5CR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C114T120K1X5CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/05
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Diameter
    2.29mm
  • Length
    4.06mm