  • C066T823K1X5CP
C066T823K1X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C066T823K1X5CP
HK JDW NO:
417-C066T823K1X5CP
Purchasing and Inquiry
C066T823K1X5CP Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.During operation, the maximal temperature reaches 125°C.Parts such as this have a 5.08mm terminal pitch.The electrical part works with a voltage - Rated DC of 100VV.
C066T823K1X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C066T823K1X5CP Applications
There are a lot of KEMET C066T823K1X5CP applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C066T823K1X5CP
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    82nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2909
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%