  • C066T683K1X5CR
C066T683K1X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C066T683K1X5CR
HK JDW NO:
417-C066T683K1X5CR
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C066T683K1X5CR Overview
A temperature coefficient of 15% ppm/°C is assigned to it.In a Radial case, the product is packaged.Temperatures up to 125°C are provided for its operation.This part has a 5.08mm pitch at the terminals.A voltage of 100V is required for the operation of this electrical part.
C066T683K1X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C066T683K1X5CR Applications
There are a lot of KEMET C066T683K1X5CR applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
C066T683K1X5CR
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C