  • C066T683K1X5CP
C066T683K1X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C066T683K1X5CP
HK JDW NO:
417-C066T683K1X5CP
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C066T683K1X5CP Overview
In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.In a Radial case, the product is packaged.Electrical part rated at DC 100V voltage.
C066T683K1X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T683K1X5CP Applications
There are a lot of KEMET C066T683K1X5CP applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C066T683K1X5CP
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    2.29mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2909
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm