  • C066T104K1X5CR
C066T104K1X5CR
advertisement
Manufacturer No:
C066T104K1X5CR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C066T104K1X5CR
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
C066T104K1X5CR Overview
Temperature coefficient is 15% ppm/°C.There is a case Molded that contains the product.A voltage of 100V is required for the operation of this electrical part.
C066T104K1X5CR Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C066T104K1X5CR Applications
There are a lot of KEMET C066T104K1X5CR applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C066T104K1X5CR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/02
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    2909
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    7.366mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    2.54mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%