  • C062T274K5X5CP
C062T274K5X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C062T274K5X5CP
HK JDW NO:
417-C062T274K5X5CP
Purchasing and Inquiry
C062T274K5X5CP Overview
The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.Normally, this electrical part will operate at a voltage of 50V volts DC.
C062T274K5X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
C062T274K5X5CP Applications
There are a lot of KEMET C062T274K5X5CP applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
C062T274K5X5CP
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.29mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm