  • C056T122K1X5CP
C056T122K1X5CP
advertisement
Manufacturer No:
C056T122K1X5CP
HK JDW NO:
417-C056T122K1X5CP
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
C056T122K1X5CP Overview
The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.In a Radial case, the product is packaged.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.The terminal pitch of this part is 5.08mm.The voltage rated for this electrical part is 100V.
C056T122K1X5CP Features
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 5.08mm terminal pitch
C056T122K1X5CP Applications
There are a lot of KEMET C056T122K1X5CP applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
C056T122K1X5CP
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    C(SIZE)T
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39014/01
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C