  • BZX84C5V1S-7-F
BZX84C5V1S-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BZX84C5V1S-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BZX84C5V1S-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BZX84C5V1S-7-F
Description:
Diode Zener Dual Anti Parallel 5.1V 5.88% 200mW Automotive 6-Pin SOT-363 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BZX84C5V1S-7-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.010099mg
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    5.1V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BZX84C5V1S
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    2 Independent
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5.88%
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm