  • BWR-15/275-D5A-C
BWR-15/275-D5A-C
advertisement
Manufacturer No:
BWR-15/275-D5A-C
HK JDW NO:
540-BWR-15/275-D5A-C
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
BWR-15/275-D5A-C
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BWR-15/275-D5A-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    37g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    BWR (10W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.38 H 50.8mmx25.4mmx9.7mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    8W
  • Max Power Dissipation
    8W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    25.4mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    79%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    275mA
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    275mA 275mA
  • Output Current
    275mA
  • Output Power
    10W
  • Current - Output 1
    275mA
  • Nominal Input Voltage
    5V
  • Max Output Power
    8W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    -15V
  • Current - Output 2
    275mA
  • Max Input Voltage (DC)
    7.25V
  • Min Input Voltage (DC)
    4.7V
  • Height
    9.652mm