  • BUK6D38-30EX
BUK6D38-30EX
advertisement
Manufacturer No:
BUK6D38-30EX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK6D38-30EX
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
BUK6D38-30EX
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 38m Ω @ 5.5A, 10V ±20V 266pF @ 15V 8nC @ 10V 30V 6-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1163
Step5Bar-code shipping tag
BUK6D38-30EX
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    2W Ta 19W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    38m Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    266pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5.5A Ta 17A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    8nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V