  • PSMN4R8-100BSEJ
PSMN4R8-100BSEJ
advertisement
Manufacturer No:
PSMN4R8-100BSEJ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PSMN4R8-100BSEJ
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
PSMN4R8-100BSEJ
Purchasing and Inquiry
PSMN4R8-100BSEJ Description
The PSMN4R8-100BSE is a N-channel standard level MOSFET offers very low RDS (ON) for low conduction losses. The device complements the latest hot-swap controllers - robust enough to withstand substantial inrush currents during turn ON, whilst offering a low RDS (ON) characteristic to keep temperatures down and efficiency up in continued use. Ideal for telecommunication systems based on a 48V backplane/supply rail.
PSMN4R8-100BSEJ Features
  • -55 to 175°C Junction temperature range
  • Enhanced forward biased safe operating area for superior linear mode operation
PSMN4R8-100BSEJ Applications
  • Industrial
  • Power Management
  • Communications & Networking
Step5Bar-code shipping tag
PSMN4R8-100BSEJ
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Material
    Brass, Bronze
  • Weight
    3.949996g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Wire Wrap
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Plating
    Gold, Lead, Tin
  • Power Dissipation-Max
    405W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    405W
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    41 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.8m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    14400pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tj
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    278nC @ 10V
  • Rise Time
    65ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    69 ns
  • Turn-Off Delay Time
    127 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    707A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0048Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    707A