  • SUM90N10-8M2P-E3
SUM90N10-8M2P-E3
advertisement
Manufacturer No:
SUM90N10-8M2P-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SUM90N10-8M2P-E3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SUM90N10-8M2P-E3
Description:
MOSFET N-CH 100V 90A D2PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SUM90N10-8M2P-E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.437803g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TrenchFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    8.2mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    3.75W Ta 300W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8.2m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6290pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    90A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    150nC @ 10V
  • Rise Time
    17ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    9 ns
  • Turn-Off Delay Time
    34 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    90A
  • Threshold Voltage
    2.5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    240A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    4.826mm
  • Length
    10.41mm
  • Width
    9.65mm