  • BSC152N10NSFGATMA1
BSC152N10NSFGATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC152N10NSFGATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC152N10NSFGATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 15.2m Ω @ 25A, 10V ±20V 1900pF @ 50V 29nC @ 10V 100V 8-PowerTDFN
Quantity:
In Stock : 15932
Step5Bar-code shipping tag
BSC152N10NSFGATMA1
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    OptiMOS™
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    114W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    114W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    15.2m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 72μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1900pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9.4A Ta 63A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    29nC @ 10V
  • Rise Time
    24ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    6 ns
  • Turn-Off Delay Time
    22 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9.4A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    252A