  • BQ014D0152J
BQ014D0152J
advertisement
Manufacturer No:
BQ014D0152J
HK JDW NO:
66-BQ014D0152J
Datasheet:
BQ014D0152J
Description:
BQ 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BQ014D0152J
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 40
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    4.1mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Height
    6.5024mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Width
    2.5mm