  • BH074D0474J7D
BH074D0474J7D
advertisement
Manufacturer No:
BH074D0474J7D
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BH074D0474J7D
Package:
Radial
Datasheet:
BH074D0474J7D
Description:
BH 0.47μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BH074D0474J7D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    BH
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.197W 7.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm