  • BFC246853105
BFC246853105
advertisement
Manufacturer No:
BFC246853105
HK JDW NO:
886-BFC246853105
Datasheet:
BFC246853105
Description:
Film Capacitors 1uF 10% 250volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC246853105
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.315W 17.50mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    8mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6932
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    17.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C