  • BFC246828154
BFC246828154
advertisement
Manufacturer No:
BFC246828154
HK JDW NO:
886-BFC246828154
Datasheet:
BFC246828154
Description:
VISHAY BFC246828154 Film Capacitor, 0.15 F, 400 V, MKT468 Series,10%, Radial Leaded, PET (Polyester)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC246828154
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT468
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.228W 17.50mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    5.8mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    14mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm