  • BFC238374272
BFC238374272
advertisement
Manufacturer No:
BFC238374272
HK JDW NO:
886-BFC238374272
Datasheet:
BFC238374272
Description:
Film Capacitors .0027uF 5% 2500volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238374272
    Select All
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 900
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Height Seated (Max)
    0.610 15.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    2.400014g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MMKP383
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%