  • BFC238360163
BFC238360163
advertisement
Manufacturer No:
BFC238360163
HK JDW NO:
886-BFC238360163
Datasheet:
BFC238360163
Description:
Film Capacitors .016uF 5% 2000volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC238360163
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.016μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26mm
  • Width
    8.5mm