  • BFC238350682
BFC238350682
advertisement
Manufacturer No:
BFC238350682
HK JDW NO:
886-BFC238350682
Datasheet:
BFC238350682
Purchasing and Inquiry
BFC238350682 Overview
An internal (DC) voltage of 1600V is required for systems to function.Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.
BFC238350682 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V
BFC238350682 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC238350682 applications of film capacitors.
  • Satellite TV
  • IGBT
  • Coupling, decoupling
  • Electronic ballasts
  • Battery management system
  • Snubbering
  • Global positioning systems
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Blocking
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
BFC238350682
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 550
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    17.5mm