  • BFC238320683
BFC238320683
advertisement
Manufacturer No:
BFC238320683
HK JDW NO:
886-BFC238320683
Datasheet:
BFC238320683
Purchasing and Inquiry
BFC238320683 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 15.00mm.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.
BFC238320683 Features
BFC238320683 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC238320683 applications of film capacitors.
  • Filters
  • Industrial and automotive inverters
  • RFI for automotive
  • Electronic ballasts
  • VCO's
  • Battery management system
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Matching networks
  • RF Modules
  • Blocking
Step5Bar-code shipping tag
BFC238320683
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.276W 17.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    7mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    17.5mm