  • BFC237321275
BFC237321275
advertisement
Manufacturer No:
BFC237321275
HK JDW NO:
886-BFC237321275
Datasheet:
BFC237321275
Description:
Film Capacitors 2.7uF 10% 100volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237321275
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Series
    MKT373
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    8.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm
  • Length
    26mm