  • BFC237255333
BFC237255333
advertisement
Manufacturer No:
BFC237255333
HK JDW NO:
886-BFC237255333
Datasheet:
BFC237255333
Purchasing and Inquiry
BFC237255333 Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.394 10.00mm.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.
BFC237255333 Features
BFC237255333 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC237255333 applications of film capacitors.
  • Blocking
  • Matching networks
  • Switch-mode power supplies
  • Bypassing
  • TV and monitor sets
  • Filters
  • Global positioning systems
  • Satellite TV
  • Snubbering
  • Electronic ballasts
Step5Bar-code shipping tag
BFC237255333
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.157W 12.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4916
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    12.5mm