  • BFC237139474
BFC237139474
advertisement
Manufacturer No:
BFC237139474
HK JDW NO:
886-BFC237139474
Datasheet:
BFC237139474
Purchasing and Inquiry
BFC237139474 Overview
0.300 7.62mm is the lead spacing of this electrical device.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.
BFC237139474 Features
BFC237139474 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC237139474 applications of film capacitors.
  • VCO's
  • Lighting
  • Bypassing
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Filtering
  • Switch mode power supplies
  • Electronic ballasts
  • Coupling, decoupling
  • Audio/video equipment
  • Mobile communications
Step5Bar-code shipping tag
BFC237139474
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Weight
    510.007921mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Multilayer
    No
  • Height
    9mm
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm