  • BFC237065473
BFC237065473
advertisement
Manufacturer No:
BFC237065473
HK JDW NO:
886-BFC237065473
Datasheet:
BFC237065473
Purchasing and Inquiry
BFC237065473 Overview
The device exhibits 3GOhm insulation resistance.Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.200 5.08mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
BFC237065473 Features
3GOhm insulation resistance
BFC237065473 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC237065473 applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • Switch mode power supplies
  • IGBT
  • RFI for automotive
  • Filters
  • Matching networks
  • Lighting
  • Audio/video equipment
  • Bypassing
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
BFC237065473
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    6mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    4mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Insulation Resistance
    3GOhm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm