  • BFC237036333
BFC237036333
advertisement
Manufacturer No:
BFC237036333
HK JDW NO:
886-BFC237036333
Datasheet:
BFC237036333
Purchasing and Inquiry
BFC237036333 Overview
A 0.200 5.08mm lead spacing is used in this electrical device.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.
BFC237036333 Features
BFC237036333 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC237036333 applications of film capacitors.
  • RF Modules
  • TV and monitor sets
  • Global positioning systems
  • Filtering
  • Lighting
  • Snubbering
  • Electronic ballasts
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Filters
  • Matching networks
Step5Bar-code shipping tag
BFC237036333
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKT370
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 160
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    3.5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm