  • BFC237022224
BFC237022224
advertisement
Manufacturer No:
BFC237022224
HK JDW NO:
886-BFC237022224
Datasheet:
BFC237022224
Purchasing and Inquiry
BFC237022224 Overview
This electrical device has a 0.200 5.08mm lead spacing.Devices with a -55°C~105°C temperature capability can be operated.
BFC237022224 Features
BFC237022224 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC237022224 applications of film capacitors.
  • IGBT
  • RF Modules
  • Coupling, decoupling
  • Global positioning systems
  • Industrial and automotive inverters
  • RFI for automotive
  • Electronic ballasts
  • Satellite TV
  • Filters
  • Matching networks
Step5Bar-code shipping tag
BFC237022224
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2818
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    4.5mm