  • BFC237012155
BFC237012155
advertisement
Manufacturer No:
BFC237012155
HK JDW NO:
886-BFC237012155
Datasheet:
BFC237012155
Description:
Film Capacitors 1.5uF 5% 63volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237012155
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 32
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2824
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    32V
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C