  • BFC237011474
BFC237011474
advertisement
Manufacturer No:
BFC237011474
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC237011474
Package:
Radial
Datasheet:
BFC237011474
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237011474
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    MKT370
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 40
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    3.5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    4mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Insulation Resistance
    2.35GOhm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    63V
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm