  • BFC236825154
BFC236825154
advertisement
Manufacturer No:
BFC236825154
HK JDW NO:
886-BFC236825154
Datasheet:
BFC236825154
Purchasing and Inquiry
BFC236825154 Overview
There is 30GOhm insulation resistance from the device.Electrical devices have 0.394 10.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.
BFC236825154 Features
30GOhm insulation resistance
BFC236825154 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC236825154 applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Electronic ballasts
  • Snubbering
  • TV and monitor sets
  • Global positioning systems
  • RFI for automotive
  • Switch-mode power supplies
  • Battery management system
  • Filtering
  • Test and measuring equipment
Step5Bar-code shipping tag
BFC236825154
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT368
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.154W 12.50mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.9mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4915
  • Height
    12.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.508 12.90mm