  • BFC236725393
BFC236725393
advertisement
Manufacturer No:
BFC236725393
HK JDW NO:
886-BFC236725393
Datasheet:
BFC236725393
Description:
Film Capacitors .039uF 10% 100volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC236725393
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    MKT367
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    3916
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm