  • BFC236525683
BFC236525683
advertisement
Manufacturer No:
BFC236525683
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC236525683
Package:
Radial
Datasheet:
BFC236525683
Description:
Film Capacitors .068uF 10% 100volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC236525683
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    MKT365
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    4mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    100V
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    10mm
  • Width
    4mm