  • BFC233916334
BFC233916334
advertisement
Manufacturer No:
BFC233916334
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC233916334
Package:
Radial
Datasheet:
BFC233916334
Purchasing and Inquiry
BFC233916334 Overview
Electrical devices with 0.591 15.00mm lead spacing are used in this application.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.
BFC233916334 Features
BFC233916334 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233916334 applications of film capacitors.
  • TV and monitor sets
  • RFI for automotive
  • Satellite TV
  • Lighting
  • Mobile communications
  • Audio/video equipment
  • Snubbering
  • Test and measuring equipment
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Industrial and automotive inverters
Step5Bar-code shipping tag
BFC233916334
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    MKP339
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    IEC60384-14
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, 20 INCH
  • Depth
    8.5mm
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6933
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    17.5mm