  • BFC233810334
BFC233810334
advertisement
Manufacturer No:
BFC233810334
HK JDW NO:
886-BFC233810334
Datasheet:
BFC233810334
Purchasing and Inquiry
BFC233810334 Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.Electrical devices such as this have a lead spacing of 1.083 27.50mm.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
BFC233810334 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
BFC233810334 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233810334 applications of film capacitors.
  • Test and measuring equipment
  • Mobile communications
  • IGBT
  • Filtering
  • VCO's
  • Satellite TV
  • Matching networks
  • Audio/video equipment
  • Blocking
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
BFC233810334
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Series
    MKP338 1
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.512W 31.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    13mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    23mm
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm
  • Length
    31mm