  • BF014E0333K
BF014E0333K
advertisement
Manufacturer No:
BF014E0333K
HK JDW NO:
66-BF014E0333K
Datasheet:
BF014E0333K
Description:
BF 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
BF014E0333K
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BF
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances On Request
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    2.5mm