  • BD52E45G-TR
BD52E45G-TR
advertisement
Manufacturer No:
BD52E45G-TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD52E45G-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
BD52E45G-TR
Description:
1.5V5 Terminals BD52 Voltage supervisorBD52Exx Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
BD52E45G-TR Overview
Power management is mounted through 5 terminals. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. As a reference, this IC power includes SC-74A, SOT-753 functions for your convenience. This IC power shares lots of benefits with other Voltage Detector products. Specifies a reflow peak temperature of NOT SPECIFIED for the package during reflow. IC management conducts in a 1.5V-voltage supply. When 1 is applied to the power ic, it conducts. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~105°C TA. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to BD52, the base PMIC number. A PMIC from the well-known BD52Exx series of products is being offered here.
BD52E45G-TR Features
Voltage Detector type
BD52E45G-TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD52E45G-TR Voltage Supervisors applications.
  • Transformer load monitoring equipment
  • Leakage current detection
  • emergency room
  • Magnetic resonance imaging
  • Kitchen appliances
  • Medical-specific isolation transformer
  • Set top box
  • Insulation fault location system
  • Radio
  • Functional modules
Step5Bar-code shipping tag
BD52E45G-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BD52Exx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BD52
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0027mA
  • Threshold Voltage
    +4.5V
  • Length
    2.9mm