  • BD49L37G-TL
BD49L37G-TL
advertisement
Manufacturer No:
BD49L37G-TL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD49L37G-TL
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BD49L37G-TL
Description:
3 Terminals Voltage supervisorBD49Lxx Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
BD49L37G-TL Overview
BD49L37G-TL Features
Voltage Detector type
BD49L37G-TL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD49L37G-TL Voltage Supervisors applications.
  • Smartphones
  • Sensitive sensors
  • Kitchen appliances
  • Stable power system
  • Set top box
  • Transformer load monitoring equipment
  • Electrical fire monitoring system
  • Solar power charger
  • Household appliances
  • Electronics installed in the vehicle
Step5Bar-code shipping tag
BD49L37G-TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.7V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Length
    2.92mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    BD49Lxx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    0.95mm