  • BD48L58G-TL
BD48L58G-TL
advertisement
Manufacturer No:
BD48L58G-TL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD48L58G-TL
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BD48L58G-TL
Description:
3 Terminals Voltage supervisorBD48Lxx Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
BD48L58G-TL Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 3 in total. Packaging is in the form of a Cut Tape (CT). There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. There are a lot of similarities between this IC management and other Voltage Detector products. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be NOT SPECIFIED. Power ics operate at 1 supply voltages. A Surface Mount mounting type is recommended. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~105°C TA. Power management has an output of Open Drain or Open Collector during operation. Located in the well-known BD48Lxx series product line, this IC management is a kind of this series.
BD48L58G-TL Features
Voltage Detector type
BD48L58G-TL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD48L58G-TL Voltage Supervisors applications.
  • WiFi router
  • Battery-powered equipment
  • Battery cars
  • Efficient information transmission
  • Telecommunications equipment
  • Rechargeable batteries
  • Magnetic resonance imaging
  • Radio
  • Satellite navigation
  • Smart meter
Step5Bar-code shipping tag
BD48L58G-TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    BD48Lxx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    5.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.92mm