  • BD45402G-TR
BD45402G-TR
advertisement
Manufacturer No:
BD45402G-TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD45402G-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
BD45402G-TR
Description:
6V5 Terminals 5-Pin BD45 Voltage supervisorBD45xxx Series 1 Channels Min 950mV Max 9.5V
Purchasing and Inquiry
BD45402G-TR Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 5 in total. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. Please refer to power management for SC-74A, SOT-753 functions. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Voltage Detector line. In a 6V supply voltage, the power management conducts. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. Surface Mount mounts power management on the wall. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 5. There are 5 pins on the supervisor. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 950mV. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 9.5V volts. Power management recommends the Surface Mount mounting type. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~105°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Open Drain or Open Collector. Among other features, IC power can be also taken advantage of [0], for instance. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using BD45, the base power ics number. At most, voltage supervisor can operate at a supply temperature of 3μA. The IC power that you are looking at comes from our well-known BD45xxx series product line.
BD45402G-TR Features
Voltage Detector type
Minimum supply voltage of 950mV
BD45402G-TR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD45402G-TR Voltage Supervisors applications.
  • Battery-powered equipment
  • Efficient information transmission
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Functional modules
  • Utility meter
  • Electric heating appliances
  • Important electronics for automotive safety
  • Detection of phase imbalance
  • External alarm
  • Telecommunications equipment
Step5Bar-code shipping tag
BD45402G-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    BD45xxx
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Additional Feature
    DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 4.0V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    540mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    6V
  • Base Part Number
    BD45
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    9.5V
  • Min Supply Voltage
    950mV
  • Max Supply Current
    3μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    180ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.96V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.04V
  • Threshold Voltage
    +4.0V
  • Length
    2.9mm