  • B81123C1103M
B81123C1103M
advertisement
Manufacturer No:
B81123C1103M
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
HK JDW NO:
3410-B81123C1103M
Package:
Radial
Datasheet:
B81123C1103M
Description:
B81123C1103M datasheet pdf and Film Capacitors product details from EPCOS stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
B81123C1103M Overview
B81123C1103M Features
B81123C1103M Applications
There are a lot of EPCOS B81123C1103M applications of film capacitors.
  • Switch mode power supplies
  • Coupling, decoupling
  • Switch-mode power supplies
  • Satellite TV
  • Mobile communications
  • VCO's
  • Blocking
  • Filters
  • Snubbering
  • RFI for automotive
Step5Bar-code shipping tag
B81123C1103M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    10.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    18.4912mm
  • Length
    26.5mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Box
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    250V