  • B43762A9189M058
B43762A9189M058
advertisement
Manufacturer No:
B43762A9189M058
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43762A9189M058
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
B43762 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
B43762A9189M058
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43762
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    18000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6.4mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.248 31.70mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    11mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    34.3A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    8.740 222.00mm