  • B43601B9397M67
B43601B9397M67
advertisement
Manufacturer No:
B43601B9397M67
HK JDW NO:
258-B43601B9397M67
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
B43601B9397M67
Description:
B43601 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.97A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
B43601B9397M67
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    280mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.97A
  • Impedance
    380mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.97A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Height
    35mm
  • Diameter
    30mm