  • EKXJ251ELL181MK50S
EKXJ251ELL181MK50S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ251ELL181MK50S
HK JDW NO:
856-EKXJ251ELL181MK50S
Description:
KXJ 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.035A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 435
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ251ELL181MK50S
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    180μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.035A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.035A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.32875A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.028 51.50mm