  • B43564B4478M
B43564B4478M
advertisement
Manufacturer No:
B43564B4478M
Manufacturer:
EPCOS
HK JDW NO:
3410-B43564B4478M
Package:
Radial
Datasheet:
B43564B4478M
Description:
4.7mF Capacitor 20% 13.1A 31.6992mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
B43564B4478M
    Select All
  • Lead Pitch
    31.6992mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    350V
  • Leakage Current
    3.847891mA
  • Ripple Current
    13.1A
  • Test Frequency
    100Hz
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Impedance
    30mOhm
  • Diameter
    76.9mm
  • Height
    105.7mm
  • Height Seated (Max)
    106.7054mm
  • Length
    105.7mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    4.7mF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    Cardboard
  • Terminal Pitch
    31.7mm