  • B43520B5687M000
B43520B5687M000
advertisement
Manufacturer No:
B43520B5687M000
HK JDW NO:
258-B43520B5687M000
Datasheet:
B43520B5687M000
Description:
B43520 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.68A 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43520B5687M000
    Radial, Can - 5 Lead
  • Weight
    89.000011g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    B43520
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100Hz
  • Lead Diameter
    1.1 mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.68A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    220mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.68A @ 100Hz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    40mm
  • Height Seated (Max)
    2.126 54.00mm
  • Length
    50mm