  • B43504A277M62
B43504A277M62
advertisement
Manufacturer No:
B43504A277M62
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43504A277M62
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
B43504A277M62
Description:
B43504 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
B43504A277M62
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    B43504
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    270μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    590mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 100Hz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm